Gabinety Okulistyczne  
   
 
Badania diagnostyczne
Nasi specjaliści
Gabinety konsultacyjne
Cennik
Rejestracja online
Kontakt


Gabinety OkulistyczneLaserowa korekcja wad wzroku

Laserowa korekcja wad wzroku jest metodą, dzięki której pacjent może uzyskać dobrą ostrość wzroku bez konieczności używania okularów lub soczewek kontaktowych.

W naszej Firmie zabiegi laserowej korekcji przeprowadzamy od 15 lat, zoperowaliśmy ponad 2 tysiące oczu . Doświadczenia zdobyte w tej dziedzinie pozwalają nam z każdym rokiem podwyższać standard usług i ulepszać metody postępowania . Stałe monitorowanie wyników leczenia pozwala na wprowadzanie nowych, ulepszonych protokołów postępowania opartych na badaniach wykonanych u naszych pacjentów ale także na doświadczeniach chirurgów okulistycznych z innych krajów i ustaleniach międzynarodowych stowarzyszeń lekarzy okulistów .

Laserowa korekcja wad wzroku jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną okulistyki , która korzysta w swoim działaniu z najnowszych osiągnięć naukowych z zakresu optyki , okulistyki i informatyki. Stałe szkolenie kadr i podwyższanie poziomu świadczonych usług jest koniecznością , którą stawiamy na pierwszym miejscu .

Inwestycje w nowe technologie i ustawiczne kształcenie kadr służą uzyskaniu jak najlepszych wyników ale przede wszystkim zapewnieniu pacjentowi jak najwyższego poziomu zadowolenia. Nasz pacjent pozostaje pod stałą opieką specjalisty, który kwalifikuje go do operacji, wykonuje zabieg oraz opiekuje się nim do zakończenia leczenia.

W naszej firmie zabiegi wykowywane są za pomocą najnowszej wersji lasera excimerowego Schwind Amaris 500Hz Smart Surface.

Laser Schwind Amaris Smart SurfAce Mpuls 500Hz należy do najnowszej generacji laserów excimerowych łączy w sobie – bardzo dużą częstotliwość działania 500Hz co daje w rezultacie krótki czas leczenia, algorytm działania „aberration free”, inteligentny system kontroli efektu termicznego, flying spot 0,54mm. Został skonstruowany aby przyspieszyć rekonwlescencję wzrokową, wygładzić powierzchnię rogówki.

 • Bezkontaktowy – działa bez dotykania rogówki
 • Bezpieczny – metoda nieinwazyjna, powierzchowna, najwyższe bezpieczeństwo i stabilność rogówki pooperacyjna
 • Bezstresowy – jeden laser, krótki czas operacji
 • Efekt "wow" - bardzo gładka powierzchnia rogówki, szybka rekonwalescencja i powrót dobrego widzenia

Dodatkową zaletą tego lasera jest bardzo szybki wielopłaszczyznowy eye- tracker- szybkość działania 1050Hz

Za pomocą lasera Schwind Amaris można wykonywać wszystkie typy zabiegów laserowej korekcji wad wzroku oraz nowy typ zabiegu TransPRK

Działanie komputerowo sterowanej wiązki laserowej pozwala zmienić kształt powierzchownych warstw  rogówki poprzez usunięcie jej cienkiej warstwy. Możliwość skorygowania wady zależy od grubości rogówki i jej krzywizny. Stosowane metody powierzchniowe (PRK, Trans PRK, LASEK) umożliwiają wykonanie korekcji bez nacinania rogówki, a zabieg wykonywany jest tylko na powierzchniowej warstwie tkanki. Natomiast metody wewnątrzstromalne wymagają wykonania płatka z powierzchownej części rogówki. Płatek może być wykonany za pomocą mikrokeratomu lub lasera Femtosekundowego.  

Co można leczyć za pomocą laserowej korekcji wzroku?

W naszym Ośrodku laserem excimerowym możemy korygować wady wzroku:

 • krótkowzroczność od -1,0 do -8,0 Dsph,
 • astygmatyzm do 4,5D cyl,
 • nadwzroczność do +4,0 D sph .
 •  

Typy laserów

Do korekcji wad wzroku używane są dwa typy laserów:

 • Excimerowe – złoty standard w dziedzinie laserowej korekcji wad wzroku,
 • Femtosekundowe – początkowo używany do wytwarzania płatka rogówki w zabiegu LASIK/femtoLASIK, obecnie również do korekcji krótkowzroczności (procedura SMILE).
 •  

Metody laserowej korekcji wad wzroku

Metoda PRK stosowana jest do korygowania krótkowzroczności od -1,0 do -6,0 D oraz astygmatyzmu do 2,5 D. Zabieg rozpoczyna się znieczuleniem oka kroplami, po czym usuwa się nabłonek rogówki. Następnie za pomocą komputerowo sterowanej wiązki lasera zmienia się kształt jej powierzchownych warstw. Zabieg trwa kilka minut i jest całkowicie bezbolesny. Odnowa nabłonka rogówki trwa kilka dni i w tym czasie mogą występować dyskomfort i bolesność oka. Aby zmniejszyć te dolegliwości bezpośrednio po operacji pacjent nosi soczewkę kontaktową i stosuje odpowiednie krople. Do powikłań należy przymglenie rogówki, które zwykle ustępuje po kilku miesiącach. Częstość tego powikłania wzrasta w zależności od wielkości korygowanej wady.  

Trans PRK to najnowsza metoda powierzchniowej korekcji wad wzroku. Polega ona na laserowym usunięciu nabłonka rogówki przy równoczesnym usunięciu wady wzroku. W czasie operacji praktycznie nie używa się narzędzi chirurgicznych. Po zabiegu zakłada się soczewkę kontaktową opatrunkową i stosuje odpowiednie leki, aż do momentu wygojenia. Rogówka goi się szybciej, mniejsze są również dolegliwości bólowe niż po klasycznym PRK. Zabieg wymaga odpowiedniego oprogramowania i zastosowania lasera Shwind Amaris. Nie nadaje się do korekcji wad poniżej 1 D. Możliwe są powikłania takie jak w zabiegu PRK.  

Metoda LASEK jest metodą korygowania krótkowzroczności do -8.0 D. Nie usuwa się nabłonka rogówki, ale przy pomocy specjalnej techniki z użyciem alkoholu, odsuwa się go z miejsca działania lasera, aby po zakończeniu procedury nasunąć go na poprzednie miejsce. Skraca to czas rekonwalescencji i zmniejsza dolegliwości bólowe. Znacznie rzadziej występuje przymglenie rogówki. Zabieg trwa nieco dłużej, niż PRK.  

Metoda LASIK należy do metod wewnątrzstromalnych i jest najbardziej złożonym zabiegiem. Polega na odcięciu powierzchownego płatka rogówki, usunięciu laserem głębszych warstw rogówki oraz ponownym przyłożeniu płatka po zakończeniu zabiegu. Główną zaletą tego zabiegu jest szybka rekonwalescencja. Do wad należy zaliczyć możliwość wystąpienia poważnych powikłań, takich jak przedziurawienie płatka przy jego odcinaniu, oderwanie płatka, wrastanie nabłonka pod płatek, infekcje rogówki, które występują częściej, niż przy innych zabiegach laserowych, a także nadmierne ścieńczenie rogówki z późniejszymi zaburzeniami jej krzywizny.  

Dzięki współpracy z francuską firmą HTM proponujemy wykonanie zabiegów PRK, TransPRK, LASEK i Wavefront GUIDED LASEK przy użyciu Laseru Schwind Amaris 500Hz. Firma HTM posiada międzynarodowy certyfikat jakości związany z instalacją i używaniem lasera ISO 9001:2000.

Lek. Beata Sawicka-Wojtiuk