Laserowa korekcja wad wzroku to metoda, dzięki której pacjent może uzyskać dobrą ostrość wzroku bez konieczności używania okularów czy soczewek kontaktowych.
W naszym ośrodku zabiegi laserowej korekcji przeprowadzamy od 20 lat i zoperowaliśmy ponad 3 tysiące oczu. Doświadczenia zdobyte w tej dziedzinie pozwalają nam z każdym rokiem podwyższać standard usług, jak i ulepszać metody postępowania. Stałe monitorowanie wyników leczenia umożliwia wprowadzanie nowych, ulepszonych protokołów postępowania opartych na badaniach wykonanych u naszych pacjentów, ale także na praktyce chirurgów okulistycznych z innych krajów i ustaleniach międzynarodowych stowarzyszeń lekarzy okulistów.
Laserowa korekcja wad wzroku jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną okulistyki, która korzysta w swoim działaniu z najnowszych osiągnięć naukowych z zakresu optyki, okulistyki i informatyki. Stałe szkolenie kadr i podwyższanie poziomu świadczonych usług jest koniecznością, którą stawiamy na pierwszym miejscu.
Inwestycje w nowe technologie i ustawiczne kształcenie kadr służą uzyskaniu jak najlepszych wyników, ale przede wszystkim zapewnieniu pacjentowi jak najwyższego poziomu zadowolenia. Nasz pacjent pozostaje pod stałą opieką specjalisty, który kwalifikuje go do operacji, wykonuje zabieg oraz opiekuje się nim aż do zakończenia leczenia.
W OCHO – Gabinetach Okulistycznych zabiegi wykowywane są przy pomocy najnowszej wersji lasera excimerowego Schwind Amaris 500Hz Smart Surface.
Laser Schwind Amaris Smart SurfAce Mpuls 500Hz należy do najnowszej generacji laserów excimerowych i łączy w sobie bardzo dużą częstotliwość działania 500Hz, co daje w rezultacie krótki czas leczenia, algorytm działania „aberration free”, inteligentny system kontroli efektu termicznego, flying spot 0,54mm. Dodatkowo, został tak skonstruowany, aby przyspieszyć rekonwalescencję wzrokową, wygładzić powierzchnię rogówki.
- Bezkontaktowy – działa bez dotykania rogówki
- Bezpieczny – metoda nieinwazyjna, powierzchowna, najwyższe bezpieczeństwo i stabilność rogówki pooperacyjna
- Bezstresowy – jeden laser, krótki czas operacji
- Efekt “wow” – bardzo gładka powierzchnia rogówki, szybka rekonwalescencja i powrót dobrego widzenia
Kolejną zaletą tego lasera jest bardzo szybki wielopłaszczyznowy eye-tracker – szybkość działania 1050Hz.
Za pomocą lasera Schwind Amaris można wykonywać wszystkie typy zabiegów laserowej korekcji wad wzroku oraz nowy typ zabiegu TransPRK.
Działanie komputerowo sterowanej wiązki laserowej pozwala zmienić kształt powierzchownych warstw rogówki poprzez usunięcie jej cienkiej warstwy, a możliwość skorygowania wady zależy od grubości rogówki i jej krzywizny.
Stosowane metody powierzchniowe (PRK, Trans PRK, LASEK) pozwalają na wykonanie korekcji bez nacinania rogówki, a zabieg wykonywany jest tylko na powierzchniowej warstwie tkanki.
Natomiast metody wewnątrzstromalne wymagają wykonania płatka z powierzchownej części rogówki. Płatek może być wykonany za pomocą mikrokeratomu lub lasera Femtosekundowego.
Co można leczyć za pomocą laserowej korekcji wzroku?
W OCHO – Gabinetach Okulistycznych laserem excimerowym możemy korygować wady wzroku:
- krótkowzroczność od -1,0 do -8,0 Dsph
- astygmatyzm do 4,5D cyl
- nadwzroczność do +4,0 D sph
Typy laserów:
Do korekcji wad wzroku używane są dwa typy laserów:
- Excimerowe – złoty standard w dziedzinie laserowej korekcji wad wzroku
- Femtosekundowe – początkowo używany do wytwarzania płatka rogówki w zabiegu LASIK/femtoLASIK, obecnie również do korekcji krótkowzroczności (procedura SMILE)
Metody laserowej korekcji wad wzroku:
Metoda PRK wykorzystywana jest do korygowania krótkowzroczności od -1,0 do -6,0 D oraz astygmatyzmu do 2,5 D. Przed zabiegiem oko zostaje znieczulone kroplami, po czym usuwa się nabłonek rogówki. Następnie za pomocą komputerowo sterowanej wiązki lasera zmienia się kształt powierzchownych warstw rogówki. Zabieg ten trwa jedynie kilka minut i jest całkowicie bezbolesny. Regeneracja nabłonka rogówki zajmuje kilka dni i w tym czasie może pojawić się dyskomfort i bolesność oka. By zmniejszyć te dolegliwości, bezpośrednio po operacji pacjent nosi soczewkę kontaktową i stosuje odpowiednie krople. Do powikłań należy przymglenie rogówki, które zazwyczaj ustępuje po kilku miesiącach. Możliwość powikłań wzrasta w zależności od wielkości korygowanej wady.
Trans PRK to najnowsza metoda powierzchniowej korekcji wad wzroku. Polega ona na laserowym usunięciu nabłonka rogówki przy równoczesnym usunięciu wady wzroku. W czasie operacji praktycznie nie wykorzystuje się narzędzi chirurgicznych. Po zabiegu pacjent ma założoną soczewkę kontaktową opatrunkową i musi stosować odpowiednie leki, aż do momentu wygojenia. W porównaniu do klasycznego PRK rogówka regeneruje się szybciej i mniejsze są również dolegliwości bólowe. Zabieg Trans PRK wymaga odpowiedniego oprogramowania i zastosowania lasera Shwind Amaris. Co więcej, metoda ta nie nadaje się do korekcji wad poniżej 1 D. Możliwe są również powikłania tak jak w przypadku zabiegu PRK.
Metoda LASEK jest metodą korygowania krótkowzroczności do -8.0 D. Podczas zabiegu nie usuwa się nabłonka rogówki, ale przy pomocy specjalnej techniki z użyciem alkoholu, odsuwa się go z miejsca działania lasera, by po zakończeniu procedury nasunąć go na poprzednie miejsce. Działanie to skraca to czas rekonwalescencji i zmniejsza dolegliwości bólowe. Znacznie rzadziej pojawiają się też powikłania takie jak przymglenie rogówki.
Metoda LASIK należy do metod wewnątrzstromalnych i jest najbardziej złożonym zabiegiem. Polega na odcięciu powierzchownego płatka rogówki, usunięciu laserem głębszych warstw rogówki oraz ponownym przyłożeniu płatka po zakończeniu zabiegu. Główną zaletą tego zabiegu jest szybka rekonwalescencja. Do wad należy zaliczyć możliwość wystąpienia poważnych powikłań, takich jak przedziurawienie płatka przy jego odcinaniu, oderwanie płatka, wrastanie nabłonka pod płatek, infekcje rogówki, które występują częściej niż przy innych zabiegach laserowych, a także nadmierne ścieńczenie rogówki z późniejszymi zaburzeniami jej krzywizny.
Metoda Smile to nowa metoda głębokiej korekcji wad wzroku, która wykorzystuje działanie lasera femtosekundowego, za pomocą którego wytwarzane są w rogówce 2 warstwy pęcherzyków mikroplazm, które układają się w formę mikrosoczewki. Mikrosoczewka z wnętrza rogówki usuwana jest przy pomocy narzędzi chirurgicznych. Zabieg, jak i rekonwalescencja są bezbolesne, a powikłania takie jak: zapalenie rogówki czy nadmierne ścieńczeni pojawiają się bardzo rzadko
Dzięki współpracy z francuską firmą HTM proponujemy wykonanie zabiegów PRK, TransPRK, LASEK i Wavefront GUIDED LASEK przy użyciu Laseru Schwind Amaris 500Hz. Firma HTM posiada międzynarodowy certyfikat jakości związany z instalacją i używaniem lasera ISO 9001:2000.
Od ponad 20 lat zabiegi laserowej korekcji wzroku wykonują u nas:
lek. Beata Sawicka-Wojtiuk
lek. Anna Jędrak